Panasonic Televizyon Dikey Yeşil Çizgi Arızası ve Çözümü

Hemen hemen herkesin evinde bulunan televizyonlar, hayatımızın önemli bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. Televizyonlar ise elektronik cihaz olması nedeniyle bazı sorunları beraberinde getirebilmektedir. Bilindiği üzere elektronik cihazların bir ömrü bulunmaktadır. Ömrünü tamamlamaya başlaması halinde sorunlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca yeni aldığınız televizyonlarda da yine aynı sorunları yaşamanız mümkündür. Panasonic televizyon kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi ise televizyon dikey yeşil çizgi arızası şeklindedir. Bu problem oldukça sık yaşanmaktadır. Genellikle teknik servis aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Ancak garantiniz bitmiş ise ya da fazla para ödemek istemiyorsanız; yapabileceğiniz bazı yöntemleri sizler için hazırladık.

Televizyon Dikey Yeşil Çizgi Arızası Neden Oluşur?
Bu sorun birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ancak en çok rastlanılanlara gelecek olursak; panelde arıza olması, elektronik aksamda sıkıntı çıkması, izlediğiniz yayında sıkıntı olması ya da uydu alıcınızda sıkıntı olması şeklinde açıklanabilir.

Panel Arızası: Televizyonların ön kısmında bulunan ve görüntünün verildiği bölüm olarak gösterilen panel, zamanla bazı sorunlar oluşturabilmektedir. Panel arızası olması durumunda ise ekranda renk değişimi, yatay çizgi, birkaç adet renkli çizgi ya da dikey yeşil çizgi oluşabilmektedir. Bu durumda yapabileceğiniz çok fayda bir işlem bulunmamaktadır. Eğer tecrübeli iseniz yedek parçasını aldıktan sonra paneli değiştirebilir ya da bu işlemi teknik servise bırakabilirsiniz.

Elektronik Aksamda Sıkıntı: Elektronik cihazların içerisinde bir beyin ya da anakart şeklinde parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar üzerindeki aksamın zarar görmesi halinde ekrana verilen görüntüde de bazı sorunlar çıkabilmektedir. Bu durumda ise yine teknik servis tarafından anakart ya da beyin değişimi yapılmalıdır.

Uydu Alıcısındaki Sıkıntı: Bilindiği üzere genellikle televizyon bir uydu alıcınıza bağlı olmaktadır. Eğer sorun televizyonda değil de uydu alıcınızda ise görüntüyü bu şekilde verecektir. Televizyonunuzu farklı bir uydu alıcıda deneyerek sorunun ne olduğunu bulabilirsiniz.

No Comments

Leave a Reply

Call Now ButtonServis Çağır
444 55 45 444 55 45 444 55 45